Planowanie tempa biegu na zawodach

tempo_bieguJako, że za kilka dni Orlen Warsaw Marathon wszyscy sporo na ten temat rozmyślamy. Jednym z dylematów jest ustalenie tempa biegu tak, aby się nie „zajechać”, ale też mieć satysfakcję na mecie.
Jeśli przejrzymy sobie nasze starty na długich dystansach czyli półmaratonach i maratonach zauważymy, że to co zarejestrował GPS często dość znacznie różni się od nominalnej długości biegu, czyli 21,097 lub 42,195.


W przypadku mojego jedynego dotychczas maratonu dystans z GPS-a był o ponad 800 metrów dłuższy i wyniósł dokładnie 43,02km.
Zacząłem więc obliczać tempa właśnie dla 43km, a nie dla 42,195km. No i okazało się, że różnice w tempach, które muszę utrzymać, aby przebiec maraton w określonym czasie są dość znaczne.

Otóż aby pokonać nominalny dystans maratonu czyli 42,195km w czasie 3:30h biegnąc cały dystans stałym tempem trzeba utrzymać 4:59 min/km. Natomiast jeśli przyjmiemy, że w rzeczywistości przebiegniemy 43km to nasze tempo będziemy musieli podkręcić do 4:53min/km, aby osiągnąć wymarzony wynik 3:30h. Jeśli zatem będziemy biec w tempie 4:59min/km na mecie z dużym prawdopodobieństwem będziemy wściekli, ponieważ przebiegnięcie 43km w tym tempie zajmie nam dokładnie 3:34:17h. Będziemy się zastanawiać jak to możliwe skoro przez cały czas utrzymywaliśmy tempo.
Otóż przyczyn może być kilka. Przede wszystkich biegnąc tak długi dystans jak maraton bardzo istotne jest, aby biec po optymalnej linii. Chodzi o to, aby biec zawsze po wewnętrznej na zakrętach, zwracać uwagę, w którą stronę będzie następny zakręt i biec wprost na jego wewnętrzną krawędź itd. Niestety rozmieszczenie punktów nawadniania i odżywiania powoduje, że również musimy „zejść” z optymalnego toru.
Ponadto nasze zegarki, telefony i inne wynalazki do rejestrowania biegu nie są idealne i posiadają pewien margines błędu.
Generalnie im bardzie trasa jest kręta tym większe będą te różnice. Oczywiści aplikacje takie jak endomondo w statystykach biegu podadzą nam 3:30h na dystansie maratonu, ale w tabeli klasyfikacyjnej biegu publikowanej przez organizatorów biegu niestety będzie podany czas 3:34:17 :(.

Tutaj znajdziesz kalkulatory biegowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.